+37067781570
„Neišnešiotukų pagalbos linija”
NaujienosAtgal į pagrindinį
Pasaulinė Neišnešiotų naujagimių diena 2015

Šiemet Kauno Rotušė jau trečiąjį kartą nušvito purpurine spalva – neišnešiotų naujagimių spalva, su tikslu – atkreipti visuomenės dėmesį į priešlaikinio gimdymo problematiką ir palaikyti ankstukų šeimas.

„Kad ir kaip daug pastaraisiais metais Lietuvos organizacijos dėmesio skiria neišnešiotų naujagimių sąlygų gerinimui ir tėvų psichosocialinio komforto kūrimui, tačiau viso šio švietimo vis dar nepakanka – daugybė tėvelių Lietuvoje, susidūrus su priešlaikiniu gimdymu, atsiduria nežinomybėje. Vien Kauno perinatologijos centre 2014 m. gimė 808 ankstukai. Džiaugiamės, kad yra daugybė specialistų bei savanorių, kurie gali jiems padėti eiti tuo sunkiu keliu, bet retai patys tėveliai kreipiasi pagalbos. Stengiamės kuo dažniau juos aplankyti LSMUL Kauno klinikose ir pasikalbėti apie iškylančias problemas, pasidalinti savo patirtimi“,- kalbėjo NALST asociacijos „Padedu augti“ vadovė Inga Laukytė-Budrienė.

Šios dienos minėjimo metu Kaune, Ryšių istorijos muziejuje, bendradarbiaujant su UAB ,,Kineziterapijos klinika“, vaikučiai galėjo džiaugtis kaniterapija. Apmokyti šuniukai leidosi ne tik glostomi, vedžiojami, bet ir buvo galima juos šukuoti, pinti kasytes. O profesionali kineziterapeutė Vitalija Jaglauskienė konsultavo ir mankštino vaikučius.

Renginio metu vyko foto projektas „Kai aš mažas buvau…“. „Kai daugiau nei prieš ketverius metus tapau 26 sav. gestacinio amžiaus dvynukų mama, artimiesiems buvo sunku įsivaizduoti , kokio mažumo mano vaikeliai. Neretai pasakiusi, kad mažieji nesveria net po 1 kg., kitame telefono ragelio gale išgirsdavau: „mažesni net už cukraus pakelį…“ vėliau ir pati pradėjau naudoti šį „terminą“. Norėjome sužinoti kokios tėveliams kilo asociacijos, pamačius savo vaikelių mažumą“,- kalbėjo Inga Laukytė-Budrienė. Ūgtelėjusių ankstukų rankytėse buvo ir nedidukai kiškučiai, 32-34 cm. lėlytės, duonos kepaliukas,- šie daiktai atspindėjo jų ūgį ar gimimo svorį, tačiau dabar tai judrūs, laimingi vaikai į kuriuos žiūrint būtų sunku pasakyti, su kokiomis problemomis jiems teko susidurti tik gimus.

„Su didelėmis problemomis, anksčiau laiko gimus naujagimiui, susiduria ne tik pats mažylis, kuris dar nebuvo pasiruošęs išvysti šio pasaulio, bet ir tėvai, kuriems tas nuostabus nėštumo laikas baigiasi vienu akies mirksniu. Šoko būsena, bejėgiškumo jausmas ir gyvenimas baimėje – tai emocijos, su kuriomis susiduria ankstuko susilaukę tėvai. Ir net, kai naujagimis sveiksta, stiprėja, tėvų emocinė būsena gali balansuoti nuo vieno kraštutinumo iki kito. Labai svarbu laiku suteikti pagalbą ne tik anksčiau laiko gimusiam naujagimiui, bet ir šeimai, – juk ramūs ir savo jėgomis pasitikintys tėvai savo pozityvią energiją perduodą naujagimiui, o tai jam – papildoma paskata dar stipriau kabintis į gyvenimą. Todėl dar 2011m. mūsų asociacijos „Padedu augti“ pirmtakės „MP-mamos pienas“ inicijuotas pirmasis ankstukų mamyčių būrys dėjo pamatus psichosocialinės pagalbos teikimui ir šiandien yra sėkmingai plėtojamas“, – kalbėjo NALST asociacijos „Padedu augti“ vadovė Inga Laukytė-Budrienė.

„Džiaugiamės, kad mūsų pagalbos efektyvumą pastebi ir medikai,- tėvams, bendravusiems su mūsų savanoriais, lengviau priimti visą situaciją, jie pradeda labiau pasitikėti ne tik savo, bet ir naujagimio jėgomis, bei stipriau tikėti gražiu rytojumi. Labai džiaugiuosi šiais metais Pasaulinės neišnešiotų naujagimių dienos minėjimo metu sutikusi šeimą, su kuria bendravau jiems dar būnant LSMUL Kauno klinikose. Spindinti, laiminga šeima su gražiu vaikučiu ant rankų,- jie atėjo atšvęsti šios dienos su mumis, o tai tik įrodo, kad dirbame tikrai prasmingą darbą.

Kad tas padrąsinantis žodis labai svarbus dar kartą įsitikinome ir sveikindami Kauno klinikų Neonatologijos klinikose ankstukus slaugančius tėvelius. Jie ne tik pasidžiaugė netikėtomis dovanomis,- natūraliais, vilnoniais ir „besikandžiojančiais“ pledukais ir Libero sauskelnėmis, bet ir labai susidomėję klausinėjo, kaip auga mūsų mažyliai, kaip mums sekėsi ne tik būnant klinikose, bet ir grįžus namuose. Džiugu, kad galime padėti ne tik šeimoms, jau susilaukusioms ankstukų, bet ir tiems tėveliams, kuriems tik gresia priešlaikinis gimdymas. Stengiamės tokias šeimas nuraminti sakydami, kad juos ir jų mažylius supa didelės profesionalų komandos ne tik Akušerijos, bet ir Neonatologijos klinikose ir kad labai didelę galią turi vidinė ramybė, pasitikėjimas gydančiu personalu ir Viltis, kad viskas bus gerai.“, – kalbėjo Julija Kulik-Dulskienė.

„Deja, šiemet mūsų renginių datos sutapo su labai liūdnais įvykiais Paryžiuje. Esame solidarūs ir neabejingi Prancūzijos įvykiams, todėl dalį laiko, skirto Kauno Rotušės apšvietimui, skyrėme apšviesti Prancūzijos vėliavos spalvomis“, – pasakojo NALST asociacijos vadovė Inga Laukytė-Budrienė.

Didelį ačiū norime pasakyti visiems, kurių dėka galime džiaugtis tokiais renginiais ir reginiais:

,,Padedu augti“ nariams, Kauno miesto savivaldybei, AbbVie, Jungent Lietuva, MonAmi kepyklėlei, Kineziterapijos klinikai, Dekoro Magijai, Index photography, kineziterapeutei Vitalijai Jaglauskienei, Sound Trailer.

Istorija:

* Pasaulyje 1 naujagimis iš 10 –ties gimsta anksčiau laiko. Anksčiau laiko gimę naujagimiai sudaro didžiausią naujagimių pacientų grupę ir šis skaičius, deja, vis didėja.

* Pasaulinės neišnešiotų naujagimių dienos data buvo pasirinkta neatsitiktinai – 2008 m. vienam iš Europos naujagimių paramos fondo įkūrėjų su žmona lapkričio 17 d. gimė sveika mergaitė. Ši diena jiems turėjo ypatingą emocinę reikšmę,- kelis metus prieš tai jie buvo susilaukę anksčiau laiko gimusių trynukų, iš kurių nei vienas neišgyveno.

* 2011 m. lapkričio 17 d. organizacija March of dimes pirmoji pasaulyje purpurine spalva (savo organizacijos spalva) apšvietė dangoraižį Empire State Building, esantį Niujorke. Apšviesdami pastatą, jie norėjo parodyti savo susirūpinimą dėl priešlaikinio gimdymo,-beveik pusė milijono naujagimių gimsta per anksti JAV.

* 2013 m. lapkričio 17d. naujagimių ankščiau laiko susilaukusių tėvų asociacijos ,,Padedu augti“ iniciatyva, padedant moterų klubui ,,Ad Astra“ bei renginio globėjai Ingai Budrienei, Lietuva pirmą kartą prisijungė prie viso pasaulio skleidžiamos žinios apie ankščiau laiko gimusius naujagimius apšvietus Kauno simbolį – Rotušę purpurine spalva.

* Kasmet prie purpurinės iniciatyvos prisideda vis daugiau Lietuvos miestų. Šiais metais pirmą kartą prie Pasaulinės neišnešiotų naujagimių dienos minėjimo prisideda ir jonaviečiai, mieste esantį ,,Šviesos bokštą“ ir Meno mokyklą lapkričio 17 d. apšviesdami purpurine spalva.