+37067781570
„Neišnešiotukų pagalbos linija”
Kauno klinikose atidarytas pirmasis Lietuvoje motinos pieno bankas

2016 m. gruodžio 1 dieną Kauno klinikose atidarytas pirmasis Lietuvoje motinos pieno bankas. Jis skirtas anksčiau laiko gimusiems ir sergantiems naujagimiams, o donorinis pienas bus saugus ir nieko nekainuos.

,,Pagal PSO rekomendacijas, jeigu mama neturi galimybės žindyti, antrasis pasirinkimas maitinimui labai mažo svorio neišnešiotiems naujagimiams iki 1500 g turėtų būti donorinis motinos pienas – iki šiol tokio pasirinkimo neturėjome“, – teigia Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovė prof. Rasa Tamelienė ir džiaugiasi, kad sena svajonė įsteigti motinos pieno banką Kauno regiono šeimoms pagaliau virto tikrove.

Kauno klinikose įkurtas donorinis motinos pieno bankas atitinka visus saugumo, patikimumo ir kokybės reikalavimus. ,,Pieno banko donorėmis galės tapti visos mamos, neturinčios žalingų įpročių (rūkymas, alkoholio ar narkotikų vartojimas ir kt.), kurios iki 6 mėnesio maitina kūdikį“, – teigia Kauno klinikų gydytoja neonatologė Vilma Ivanauskienė. – Donorėms bus atliekami kraujo tyrimai dėl galimų infekcijų, tokių kaip: ŽIV, sifilis, žmogaus T limfocitų virusas ir hepatitai“. Donorinis pienas bus detaliai ištiriamas, analizuojamas, o vėliau pasterizuojamas ir laikomas specialiuose moderniuose šaldytuvuose net iki 6 mėnesių.

Iki šiol pieno perteklių tekdavo išpilti, nes neištirtas ir neapdorotas jis nėra saugus. „Donorinis pienas padės sumažinti neišnešiotų naujagimių sergamumą nekroziniu enterokolitu, t.y. žarnyno uždegimu ir su šia liga susijusių komplikacijų: žarnyno operacijų, ilgalaikio maitinimo infuzijos būdu, ilgalaikio antibiotikų vartojimo, ilgalaikio gulėjimo intensyviosios terapijos skyriuje ir naujagimių mirštamumą“, – sako prof. Rasa Tamelienė.

Pasaulinė praktika rodo, jog neišnešioti naujagimiai, maitinami donoriniu pienu, yra atsparesni infekcijoms ir alergijoms.

Lietuvoje kasmet per anksti gimta 5-6 proc. naujagimių, nemokančių kvėpuoti, palaikyti normalios kūno temperatūros ar žįsti, todėl yra maitinami per zondą. Kauno Perinatologijos centre kasmet gimsta apie 3300 naujagimių, iš jų – apie 500 neišnešiotų.

Kartu su Kauno klinikomis neišnešiotų naujagimių susilaukusias šeimas globojanti asociacija „Padedu augti“ įvykdė projektą „Sveika pradžia – mamos pieno laše“. Prie pirmojo Lietuvoje donorinio motinos pieno banko įsteigimo prisidėjo UAB ,,Bosca“, organizacija ,,Rotary international“, AB „Inter rao Lietuva“ ir kiti rėmėjai. Iš viso pirmajam Lietuvos donoriniam motinos pieno bankui įsteigti skirta apie 150 tūkst. eurų.

Europoje šiuo metu veikia 206 donoriniai motinos pieno bankai, o nuo šiandien gretas papildė ir Lietuva.