+37067781570
„Neišnešiotukų pagalbos linija”
RenginiaiAtgal į pagrindinį
Eisena už gimusius anksčiau laiko „Žinau, kad esi“

Kaune kasmet anksčiau laiko gimsta daugiau nei tūkstantis naujagimių. Medicina ir tėvų meilė padaro juos laimingus.

Pakeičia logikos dėsnius

Mažučiai, dažnai į delną telpantys žmogučiai peršviečiama plona odele, daugybe vamzdelių prijungti prie medicinos aparatų, sekančių širdies darbą, kvėpavimą, kraujospūdį, temperatūrą, kraujo įsisotinimą deguonimi.

Šie naujagimiai dar turėjo augti mamos pilve, todėl per anksti gimę dar nemoka kvėpuoti, čiulpti ir nuryti. Dėl neišsivysčiusios imuninės sistemos jie neatsparūs infekcijoms, jiems gresia įvairios ligos, įskaitant mažakraujystę, dėl to reikalingas ne tik kraujo komponentų, bet ir viso kraujo perpylimas.

Vis dėlto šie mažiausieji naujagimiai taip atkakliai stveriasi į gyvenimą trapiais piršteliais, kad imi ir patiki: gyvenime esama tikrų tikriausių stebuklų. Vienas jų – kai sunkiai sergantis kūdikis, už inkubatoriaus sienos girdėdamas mamos lopšinę ir jusdamas tėčio ranką ant gaubto, pradeda šypsotis, nepasiduodamas logikos dėsniams ir matematiniams skaičiavimams.

Pasirengti iš anksto

Naujagimių anksčiau laiko susilaukusių tėvų asociacija ,,Padedu augti“, padedant Kauno klinikų Neonatologijos būrelio studentams ir Kauno baikeriams, sekmadienį pirmą kartą Kaune surengė eiseną ,,Žinau, kad esi“.

,,Vieni pagrindinių mūsų asociacijos tikslų bei uždavinių – teikti paramą ir psichosocialinę pagalbą naujagimių anksčiau laiko susilaukusiems tėvams bei skleisti informaciją apie jų priežiūrą“, – sakė asociacijos ,,Padedu augti“ vadovė Inga Laukytė-Budrienė, dvynukų, gimusių 26-ą nėštumo savaitę, mama.

Moteris jau išgyvenusi viską, ką tenka patirti susilaukusiems anksčiau laiko gimusio naujagimio. Jų tėveliai susiduria su psichologinėmis ir fizinėmis problemomis. Eisena buvo skirta ne tik joms iškelti, bet ir siekiant suteikti tėvams bei kitiems neišnešiotų mažylių artimiesiems daugiau žinių.

Pamatyti ir sužinoti

Kauno rotušėje po eisenos veikė informacinis centras. Čia buvo galima pamatyti tikrą inkubatorių, kuriame gelbėjamos tos mažos gyvybės.

,,Labai džiaugiuosi, kad šią dieną kartu su savo dukrele galėjau dalyvauti eisenoje, – sakė Julija Kulik-Dulskienė, asociacijos ,,Padedu augti“ narė. – Dėl komplikuoto identiškų dvynių nėštumo buvo iškilusi reali grėsmė ir jų, ir mano gyvybei. Dėl kvalifikuotos medikų pagalbos ir Kauno klinikų Kraujo centro donorų dovanoto kraujo pavyko išgelbėti dvi gyvybes iš trijų.“

Prie padėkos Kauno klinikų medikams bei kraujo donorams prisideda ir kita mama Ernesta.

,,30-ą nėštumo savaitę ultragarso kontrolėje specialia adata į mano vaisiaus venos virkštelę buvo perpilta 30 ml kraujo. Kažkieno duotas kraujas mano dukrytei buvimą įsčiose pailgino dar gyvybiškai svarbias aštuonias paras", – pasakojo Ernesta.

Dėkoja sustojusiesiems pažiūrėti

Eisenos organizatoriai džiaugėsi aktyviu kauniečių susidomėjimu vykusia akcija.

Dėkojo už tai, kad sutiktieji ne tik įdėmiai perskaitydavo nešamame plakate įrašytą faktą apie anksčiau laiko gimusį naujagimį, bet ir domėjosi šios srities problematika, pagalbos galimybėmis naujagimiams, jų šeimoms.

,,Tikimės, kad ši švietimo forma išpopuliarės. Vakar socialiniuose tinkluose prasidėjo akcija ,,Žinau, kad esi“. Ja sieksime pritraukti dar daugiau dėmesio šiai sričiai. Turime apie tai kalbėti, kad anksčiau laiko tapę tėveliais žinotų, kaip elgtis, ko tikėtis ir kas gali padėti nepalūžti. Juk susilaukus neišnešioto naujagimio kartu su juo stoji į ilgą kovą už gyvenimą“, – kilnių tikslų kupina kalbėjo sunkumus nugalėjusi J.Kulik-Dulskienė.


Justė Kiburytė, ,,Kauno diena“, 2014 m. rugsėjo 16 d.