+37069980008
„Ankstukų pagalbos linija”
Pirmoji Lietuvoje Šeimos–dvynių intensyviosios terapijos palata
Vykdymo laikotarpis: – 2025-07-16.

2025 m. liepos 16 d. Kauno klinikų Neonatologijos klinikoje duris atvėrė unikali, pirmoji Lietuvoje Šeimos–naujagimių intensyviosios terapijos palata, skirta dvyniams. Tai jau trečioji tokio tipo palata ne tik Kauno klinikose, bet ir visoje Lietuvoje, tačiau išskirtinė tuo, kad vienu metu pritaikyta dviem naujagimiams ir jų tėvams.

Sprendžiama jautri problema – tėvų atskyrimas nuo kūdikių

Kai kūdikiai gimsta per anksti, jų pirmosios gyvenimo savaitės dažnai prabėga intensyvios terapijos skyriuose. Tuo metu tėvai patiria didžiulį emocinį stresą ir neretai jaučiasi tarsi lankytojai šalia savo pačių vaikų.

Šios palatos leidžia tėvams ne tik lankytis, bet ir visą parą būti kartu su mažyliais, juos maitinti, migdyti, stebėti bei mokytis juos pažinti. Tai neįkainojama patirtis tiek vaikui, tiek tėvams – o nuo šiol ji prieinama ir dvynių susilaukusioms šeimoms.

„Tyrimai rodo, kad per anksti gimusius naujagimius itin teigiamai veikia tėvų – ypač mamos – buvimas šalia. Tai padeda stiprinti emocinį ryšį, skatina prieraišumą, gerina gyvybinius rodiklius, laktaciją, sumažina infekcijų riziką. Deja, Lietuvoje nuolatinis tėvų buvimas šalia kūdikio intensyviosios terapijos skyriuje vis dar nėra norma – dažnai tėvams suteikiama tik galimybė aplankyti vaiką tam tikromis valandomis, o ne būti kartu visą parą“, – sako Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovė prof. Rasa Tamelienė.

Palata, kurioje šeimos gyvena – ne tik būna

Palatoje įrengta tokia pati medicininė įranga kaip ir intensyviosios terapijos skyriuje, todėl čia galima teikti visavertę pagalbą naujagimiams be būtinybės juos perkelti. Tačiau šios palatos išskirtinumas – dėmesys šeimos komfortui, jaukumui ir galimybei gyventi kartu.

Tėvams čia pritaikytos patogios elektrinės–funkcinės lovos, leidžiančios ilsėtis ar būti šalia vaikų visą parą. Erdvėje įrengti specialiai suprojektuoti baldai, padedantys užtikrinti funkcionalumą ir namų jausmą:

  • pieno paruošimo spintelė su atskiru stalu;
  • šeimos drabužių ir daiktų spinta;
  • ištraukiamas stalas, prie kurio galima pavalgyti kartu – kaip namuose;
  • komodos mažylių drabužėliams ir priežiūros priemonėms;
  • spintelės tėvams prie lovų;
  • balkonas su poilsio zona, kur šeimos gali pabūti gryname ore.

Medicinos personalui pagaminti baldai medicinos priemonėms laikyti, o taip pat įsigyti ergonomiški foteliai, leidžiantys patogiai dirbti visą parą.

Kad palata būtų vizualiai ramesnė ir privatesnė, vitrininis stiklas priešais šeimyninę erdvę dekoruotas stilizuotu miško ir gamtos motyvų lipduku, kuris suteikia papildomo jaukumo ir atskiria palatą nuo bendros aplinkos.

Projektą įgyvendino asociacija „Padedu augti“

Šios idėjos įgyvendinimas – tai bendras nevyriausybinės organizacijos „Padedu augti“, Kauno klinikų bei gausaus rėmėjų ir partnerių rato rezultatas. Šio jautraus projekto įgyvendinimas buvo įmanomas tik dėka įvairių žmonių – nuo didelių organizacijų iki pavienių geros valios žmonių. Esame dėkingi kiekvienam, kuris prisidėjo – finansiškai, idėjomis ar darbais.

Dėkojame rėmėjams ir partneriams:

  • Kauno Rotary klubui „Sumus“ – už reikšmingą finansinę paramą ir labdaros renginį „Smaragdinis vakaras“
  • Teva Baltics – už finansinę paramą, laimėjus konkursą „Gydo ne tik vaistai“
  • Baldų dizainerei Giedrei Baležentienei – už jaukios ir funkcionalios aplinkos kūrimą
  • Architektei Grytei iš AG studija – už jautrų ir šiuolaikišką palatos projektavimą
  • Kauno Panemunės progimnazijai, Kauno klinikų lopšeliui „Lašeliai“, Kauno Viktoro Kuprevičiaus progimnazijai – už paramą Pyragų dienos iniciatyvos metu
  • UAB „Runibeda“ – už padovanotą medicininę-procedūrinę spintelę naujagimio gaivinimo priemonėms
  • Kauno klinikų Komunikacijos tarnybai – už suorganizuotą žiniasklaidos dėmesį ir viešinimą
  • Kauno klinikų Neonatologijos klinikos darbuotojams – už skiriamą laiką, kantrybę ir pagalbą sprendžiant praktinius klausimus
  • „Padedu augti“ narėms – už koordinavimą, ryšį su šeimomis, profesionalią pagalbą ir tikėjimą šiuo projektu.

💛 Ši palata – tai vieta, kur tėvai tampa tėvais iš tikrųjų. Čia gydymas vyksta ne tik per mediciną, bet ir per artumą, ryšį ir bendrystę.