- Rūpintis sveika mityba, normaliu kūno svoriu ir jo prieaugiu per nėštumą.
- Nerūkyti, nevartoti alkoholio ar narkotinių medžiagų planuojant nėštumą ir laukiantis.
- Sumažinti stresą savo gyvenime, darbe.
- Saugotis nuo infekcijų – dezinfekuoti rankas, vengti žalių, termiškai neapdorotų maisto produktų, vakcinuotis, vengti kontakto su sergančiais asmenimis.
- Jei yra lėtinių ligų (depresija, hipertenzija, skydliaukės problemos, diabetas), svarbu laiku kreiptis į gydytojus specialistus ir vartoti jų skiriamus vaistus – tai padės sėkmingai išnešioti vaisių.
- Vengti pastoti pirmuosius metus po gimdymo. Jeigu moteris vyresnio amžiaus ar patyrė persileidimą, gimė negyvagimis ar neteko naujagimio, būsimo nėštumo laiką ir priežiūrą su gydytoju reikia aptarti ypač detaliai.
- Jei yra neišnešiotumo rizikos veiksnių, reguliariai ir anksti lankytis pas patyrusį akušerį‑ginekologą.
Kai kurių rizikos veiksnių pakeisti negalime, todėl svarbiausios profilaktikos priemonės – gimdos kaklelio matavimas ultragarsu pro makštį ir progesterono vartojimas.
Progesteronas – hormonas, kuris saugo besivystantį nėštumą, veikia gimdą atpalaiduojančiai, pasižymi priešuždegiminiu ir vaisiaus dangalus stiprinančiu poveikiu.
Progesteronas skiriamas:
· priešlaikinio gimdymo ar vėlyvojo persileidimo profilaktikai, kai moteris patyrė priešlaikinį gimdymą ar vėlyvą persileidimą praeityje;
· kai ultragarsu išmatuojamas trumpas gimdos kaklelis.
Priešlaikinio gimdymo profilaktikai veiksmingas tik į makštį skiriamas progesteronas. Visada skiriama standartinė jo dozė, kuri nepriklauso nuo hormono kiekio kraujyje ir yra saugi tiek vaisiui, tiek mamai. Vienintelis pastebėtas šalutinis poveikis – ilgiau vartojant atsirandantis nedidelis odos ar gleivinės dirginimas. Progesteronas skiriamas nuo 14–16 nėštumo savaitės ar vėliau, kai tik randamas sutrumpėjęs gimdos kaklelis. Jo nauda abejotina, jei skiriamas vėlyvame nėštume ir tada, kai jau atsiranda priešlaikinio gimdymo simptomų ir randamas besiveriantis gimdos kaklelis.
Gimdos kaklelio apsiuvimas svarstomas tais atvejais, kai skiriant progesteroną gimdos kaklelis vis tiek trumpėja.
Jeigu turėjote priešlaikinį gimdymą ar vėlyvą savaiminį persileidimą, nepamirškite kreiptis į akušerį-ginekologą ir su juo aptarti, kaip dažnai Jums reikia vertinti gimdos kaklelį ultragarsu, kada pradėti vartoti progesterono preparatus į makštį. Tikėkite, jog pritaikius šias profilaktines priemones, Jūsų galimybės išnešioti vaikelį bus pačios didžiausios!
Parengė akušerė-ginekologė, Kauno klinikų Akušerijos skyriaus vadovė prof. Meilė Minkauskienė