Viena dažniausių nėščiųjų baimių – priešlaikinis gimdymas. Jei moters nėštumas vystosi sklandžiai ir nėra jokių rizikos veiksnių, priešlaikinio gimdymo grėsmė yra nedidelė, bet reali. Todėl svarbu, kad kiekviena nėščioji būtų susipažinusi su ankstyvo gimdymo simptomais ir galėtų kuo greičiau kreiptis į specialistus, o jai bei naujagimiui būtų laiku suteikta visa efektyvi pagalba.
Kas yra priešlaikinis gimdymas? Priešlaikiniu gimdymu laikomas iki 36 sav. + 6 dienų įvykęs gimdymas. Daugybę dešimtmečių priešlaikiniu gimdymu laikyti tik gimdymai nuo 28 savaitės (ankstyvesnieji vadinti persileidimu), tačiau tobulėjant medicinos įrangai, augant medikų žinioms bei įgūdžiams, naujagimiai gali išgyventi jau nuo 22 nėštumo savaitės, sverdami net kiek mažiau nei 500 gramų! Kai gimsta neišnešiotas naujagimis (ypač labai anksti), susiduriama su daugybe sveikatos problemų, o visą šeimą netikėtai ištinka krizė. Ji patiria didelę įtampą ir psichologinės netekties išgyvenimo stadijas: neigimą ir izoliaciją, pyktį, derybas, depresiją, susitaikymą. Sudėtingus jausmus išgyvena ne tik gimdyvė, tačiau ir jos sutuoktinis, kiti šeimos vaikai ir artimieji. Šioje situacijoje būtina pagalba, kad krizė neužsitęstų, mama ir visi namiškiai kuo greičiau prisitaikytų prie pasikeitusių sąlygų ir galėtų tinkamai rūpintis naujagimiu ir vienas kitu.
Kokiose Lietuvos ligoninėse ir nuo kiek nėštumo savaičių vyksta priešlaikiniai gimdymai ir yra gydomi neišnešioti naujagimiai? Jei neišnešiotas naujagimis gimsta ligoninėje, kurioje dirba akušeriai-ginekologai, prižiūrintys priešlaikinius gimdymus, bei neonatologai, gydantys neišnešiotus naujagimius, ir yra naujagimių intensyviosios pagalbos skyriai, jo galimybės išgyventi ir augti visiškai sveiku ženkliai pagerėja. Priešlaikinio gimdymo priežiūra reikalauja pačių sudėtingiausių sprendimų ir naujausių žinių. Esant didelei priešlaikinio gimdymo grėsmei, nėščiąją skubama pervežti į ligoninę, galinčią suteikti jai efektyvią pagalbą.
Po 34 nėštumo savaičių priešlaikiniai gimdymai gali būti prižiūrimi ir gydomi II B lygio stacionaruose:
ANTRINIO B LYGIO ĮSTAIGOS:
Iki 34 nėštumo savaičių visi priešlaikiniai gimdymai Lietuvoje turėtų vykti tik PERINATOLOGIJOS CENTRUOSE:
Parengė akušerė-ginekologė, Kauno klinikų Akušerijos skyriaus vadovė prof. Meilė Minkauskienė