Žindymo svarba neišnešiotam kūdikiui
Jau nuo seno žinoma, kad pats geriausias maistas kūdikiui – motinos pienas, o neišnešiotam, nebrandžiam kūdikiui jis yra gyvybiškai svarbus. Gamtos sutvarkyta taip, kad neišnešioto naujagimio motinos pienas yra kitoks nei laiku gimusio: skiriasi baltymų ir riebalų santykis, yra daugiau antikūnų (apsauga nuo infekcijos), pienas lengviau pasisavinamas ir virškinamas, nes turtingas fermentų.
Patyrusi priešlaikinį gimdymą moteris išgyvena stiprią emocinę traumą: ji ne tik nebūna morališkai pasiruošusi vaikelio atėjimui, bet ir netenka pirmųjų ,,kūnas ant kūno“ potyrių su naujagimiu. Visa tai apsunkina pirmojo pienelio atsiradimą. Tokiu momentu svarbu gauti ne tik tinkamą pagalbą iš žindymo specialistų, naujagimį prižiūrinčio personalo, bet ir artimųjų palaikymą.
Fiziškai krūtys pieno gamybai pasiruošia jau 20-tąją nėštumo savaitę ir placentos išėjimas ,,įjungia“ pieno gamybą. Oksitocinas, dar žinomas kaip meilės hormonas, ir plaktacinas,- du hormonai, kurie reikalingi, kad ,,įjungtas“ procesas nesustotų:
Jei esate fiziškai pajėgi laktaciją pradėkite skatinti po kelių valandų nuo naujagimio gimimo. Tačiau jei tas nėra įmanoma pirmomis valandomis,- niekada nevėlu pradėti! Tiesiog susikoncentruokite ir stimuliuokite pienelio gamybą: kelias minutes švelniai masažuokite savo krūtinę, nykštį padėkite pora centimetrų nuo spenelio aureolės (ties 12-ta valanda), o kiti pirštai nuleidžiami tiek 6-ta valanda nuo aureolės.
Švelniai paspauskite krūtinę (jausite gumbuotą krūtinės audinį) ir traukite pirštus link spenelio centro (įsivaizduokite, kad bandote išspausti pastą iš tūtelės). Kai pasieksite spenelio centrą atleiskite spaudimą ir vėl pradėkite nuo pirminės pirštų padėties. Veiksmas turėtų būti ritmiškas (atkartojantis naujagimio čiulpimą), panašus į masažą. Ir dar labai svarbu, kad visa tai vyktų reguliariai trumpais intervalais, o ne vienu metu ir ilgą laiką. Šis procesas neturi būti skausmingas. Kai lašų srautas sulėtėja, pakeiskite rankų padėtį, kad nykštys ir rodomasis pirštas būtų atitinkamai ties 3-čia ir 9-ta valanda. Kelias dienas gali tekti džiaugtis vos keliais mililitrais, tačiau vėliau galėsite džiaugtis padidėjusiu pienelio kiekiu. Ir kai pieno gamyba suintensyvės sau į pagalbą galite pasitelkti pientraukį.
Pienelį traukite kas 2-3 val.,- Jūsų organizmas žinos, kad naujagimis yra ir jam reikia maisto. Kaip naujagimis bus fiziškai pajėgus būti prie krūties, leiskite jam pabandyti čiulpti iš krūtinės, tačiau nedėkite daug vilčių, kad jis tai sėkmingai padarys iš pirmojo karto. Anksčiau laiko gimę naujagimiai greitai pavargsta, todėl jiems reikia laiko. Gali praeiti ne viena ir ne dvi savaitės, kol jis išmoks traukti iš krūtinės, tačiau apsišarvavusi kantrybe Jūs tikrai to pasieksite!
Svarbu:
Donorinis motinos pienas. Dėl priešlaikinio gimdymo ir patiriamo streso jų mamos pirmosiomis dienomis pieno neturi arba jo būna labai mažai. Donorinis motinos pienas yra skiriamas neišnešiotiems naujagimiams per pirmas jų gyvenimo dienas, kol jų mamų laktacija prasidės. Taip pat jis gali būti skiriamas ir vėlesniuose neišnešiotų naujagimių brendimo etapuose, jei mamos išskiriamo pieno nepakanka ar dėl įvairių priežasčių negalint panaudoti mamos išskirto pieno. Tam tikrais atvejais donorinis pienas gali būti skiriamas ir išnešiotiems naujagimiams. Mamos pienas neišnešiotiems naujagimiams gyvybiškai būtinas dėl jo žarnyno ir imuninės sistemos nebrandumo. Donorinis motinos pienas yra neįkainojamos vertės maistas neišnešiotiems naujagimiams. Dėl jų nebrandžių gyvybinių funkcijų neišnešioti naujagimiai sunkiai toleruoja adaptuotą pieno mišinį. Donorinis pienas neišnešiotiems naujagimiams skiriamas vietoj adaptuotų pieno mišinių norint išvengti nekrozinio enterokolito, donorinis motinos pienas geriau pasisavinamas, jo yra kitokia baltymų, angliavandenių ir riebalų sudėtis nei adaptuotų pieno mišinių. Daugiau informacijos: www.motinospienobankas.lt