Tėvų buvimas naujagimių skyriuje nuo pat gimimo yra gyvybiškai svarbi naujagimio gyvenimo dalis. Kai stebite ir matote savo mažylį bendraujantį, imate labiau pasitikėti savimi kaip tėvais ir esate geriau pasirengę padėti jam augti.
Jūs greitai pažinsite savo mažylį geriau nei bet kuris kitas žmogus. Meilė ir priežiūra, kurią gali suteikti tik tėvai/globėjai, lydės Jūsų vaiką visą gyvenimą.
Tai, ką svarbu žinoti apie per anksti gimusio naujagimio priežiūrą
Naujagimio apsauga nuo infekcijos. Per anksti gimę naujagimiai neatsparūs infekcijoms, nes jų imuninė sistema dar nesubrendusi. Dėl šios priežasties yra keliami ypatingi reikalavimai aplinkos švarai ir sterilumui. Labai svarbu taisyklingai plauti ir dezinfekuoti rankas. Taip pat kasdien praustis po dušu ir dėvėti švarius drabužius. Apsaugą nuo infekcijos kūdikiai gauna per mamos pieną ir odos kontakto su oda metu.
Nuraminimas. Net jei Jūsų vaikutis sunkiai serga ar yra labai mažas, galite jį su meile nuraminti. Uždėkite savo ranką jam ant galvytės ir/ar ant kojyčių ir ramiai laikykite. Glostymas, ypač greitais judesiais, gali būti per daug stimuliuojantis ir net skausmingas. Nuraminti gali padėti ir švelnus kalbinimas. Per anksti gimę naujagimiai patiria skausmingų ir nemalonių procedūrų. Vieni tėveliai tokių procedūrų metu, pavyzdžiui, kai yra imamas kraujas tyrimams, nori būti kartu su savo vaikučiu, kiti ne. Aptarkite tai su gydytoju ar slaugytoja. Kartais atliekant procedūrą tėveliams reikia išeiti.
Naujagimio stebėjimas. Stebėkite savo vaikučio kvėpavimą, odelės spalvą, veiduko išrašką, miegą ir judesius. Stebėdami mažylį Jūs išmoksite jo unikalią kūno kalbą ir tai padės tiesti Jūsų bendravimo su vaikeliu kelią. Atpažinsite, ar Jūsų vaikutis jaučiasi komfortabiliai, kas jam patinka, kada jam reikia nusiraminti ir kas gali padėti. Suprasite, kada vaikutis nori valgyti, miegoti.
Maitinimas per zondą. Per anksti gimęs naujagimis nemoka čiulpti ir ryti, todėl yra maitinamas per zondą. Jo pagalba mamos pienas teka į skrandį iš švirkšto. Per zondą sumaitintas pienas geriau virškinamas, jei procedūra atliekama lėtai. Taigi neskubėdami kelkite švirkštą į viršų, kol pienas pradės iš jo tekėti, o tada švirkštą laikykite stabiliai.
Prausimas. Kol Jūsų vaikutis yra per mažas maudytis įprastai, prauskite jį naudodami šiltą vandenį ir marlės tamponėlį ar gabalėlį vatos. Prauskite veidą ir kūną, išvalykite raukšles, kuriose gali būti susikaupę bakterijų, ypač už ausyčių, apie kakliuką, pažastėlėse ir sėdynės srityje.
Maudymas. Pirmasis Jūsų vaikučio maudymas gali įvykti dar būnant naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje. Jeigu yra galimybė, paprašykite, kad slaugytoja leistų dalyvauti atliekant šią procedūrą. O būnant naujagimių ligų skyriuje, slaugytoja Jums parodys, kaip reikia maudyti mažylį ir padės tai padaryti. Maudymas per anksti gimusius naujagimius gali išvarginti. Jie labiau atsipalaiduos ir nešvaistys energijos, jei bus susukti į vystyklą ar audeklą. Susukite vaikutį į vystyklą ir po truputį merkite jo kojytes į vandenį. Ramiai kalbėkite su juo ir atvyniokite dalį audeklo, po kuriuo esančią kūnelio dalį prausiate. Stebėkite savo vaikutį, jei jis ,,sako“, kad maudynių gana (gali įsitempti, verkti), palikite šlapią vystyklą vonelėje, o patį vaikutį apgaubkite rankšluosčiu. Jį reikėtų pasiruošti iš anksto ir turėti šalia. Nuklokite tik po vieną kūno dalį prieš vaikutį sausindami ir rengdami. Tai labai svarbu, nes per anksti gimę naujagimiai turi mažai riebalinio audinio ir nesugeba reguliuoti savo kūno temperatūros.
Koreguotas naujagimio amžius. Per anksti gimusių naujagimių raida ir brandumas yra vertinami pagal koreguotą amžių: iš gimimo amžiaus atimamos trūkstamos nėštumo savaitės. Tai yra skirtumas tarp to laiko, kada naujagimis turėjo gimti, ir tikrosios jo gimimo datos. Pavyzdžiui, jeigu naujagimis gimė 10 sav. anksčiau nei turėjo gimti, o šiuo metu jam yra 12 savaičių, tai jo koreguotas amžius bus 2 savaitės ir jis elgsis kaip 2 savaičių išnešiotas naujagimis. Gerai augantis ir bes ivystantis neišnešiotas kūdikis dažniausiai per pirmuosius 2 metus pasiveja išnešiotus vaikus.