+37067781570
„Neišnešiotukų pagalbos linija”
Buvimo ligoninėje etapai

1 etapas: Jūsų vaikučiui reikia labai intensyvaus gydymo. Kartais vaikutis gimsta labai anksti, būna labai mažas ar labai serga. Visos jo organizmo sistemos yra nesubrendusios. Kad išgyventų ir pasveiktų, jam reikia labai sudėtingo gydymo ir slaugos. Tai reiškia, kad nuolat stebimos naujagimio gyvybės funkcijos ir yra reikalingi nuolatiniai tyrimai jo sveikatai įvertinti. Net šiame etape Jūs galite padėti savo naujagimiui. Visi gražūs dalykai, kuriuos darysite prižiūrėdami savo vaikelį, padės sumažinti jo stresą.

PATARIMAI:

Lankykite savo vaikutį naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje. Pirmąsias dienas ar net savaites Jūsų vaikutis bus jautrus įvairiems dirgikliams, kurių suaugęs žmogus gali net nepastebėti. Tai - įvairūs garsai, šviesos. Svarbu žinoti, kad miegas šiuo metu Jūsų vaikučiui yra gyvybiškai svarbus, kad jis augtų ir stiprėtų. Todėl kaskart atėję į naujagimių intensyviosios terapijos skyrių, pasiklauskite slaugytojos ar gydytojo, kaip galėtumėte bendrauti su savo vaikučiu. Suprantama, kad stebėdami inkubatoriuje gulintį savo naujagimį tikriausiai jausitės bejėgiai, tačiau šis laikas, kai esate stebėtoja (-as), yra labai svarbi Jūsų kelionės pradžia. Užuosdamas Jūsų kūno kvapą vaikutis ims Jus atpažinti. Lieskite savo vaikutį. Liesti savo mažylį iš pradžių gali būti baugu. Įsitikinkite, kad Jūsų rankos švarios, paprašykite skyriaus darbuotojų paaiškinti, kaip nusiplauti rankas. Neišnešioti naujagimiai labiausia mėgsta, kai švelniai ir ramiai laikomi ant jų uždėti delnai. Galite uždėti savo šiltą ranką mažyliui ant galvytės ir (ar) ant kojyčių. Liesti savo vaikutį reikėtų tada, kai jis nemiega. Miegas yra gyvybiškai būtinas augti ir vystytis, todėl liečiant vaikutį, pasiteiraukite slaugytojos, ar dabar yra tinkamas laikas.

Švelniai bendraukite su vaikučiu. Jūsų balsas yra vienintelis pažįstamas Jūsų mažyliui. Vaikutis gali nusiraminti klausydamas Jūsų kalbėjimo ar dainavimo.

Nutraukite savo pieno. Tai vienintelis dalykas, kurį dėl savo mažylio gali padaryti tik mama. Mamos pienas per anksti gimusiam naujagimiui yra gyvybiškai svarbus dėl jo žarnyno ir imuninės sistemos nebrandumo. Nenustebkite, jei Jūsų paprašys nutraukti pieno praėjus vos kelioms valandos po gimdymo. Jei tai padaryti sunku, prašykite pagalbos – didžiosiose Lietuvos ligoninėse dirba žindymo specialistės, kurios gali Jums padėti. Jeigu dėl priešlaikinio gimdymo ir patiriamo streso mamos pirmosiomis dienomis pieno neturi arba jo būna labai mažai, mažyliui gali būti skiriamas donorinis pienas. Lietuvoje veikia su donorinio Motinos pieno bankai: Kauno klinikose ir Santaros klinikose.

Taikykite kengūros metodą. „Oda prie odos“ kontaktas padeda nuraminti naujagimį ir pagerina jo miegą. Taip vaikutį gali laikyti ir tėtis, ir mama, bet tai labiausia tai tinka daryti mamai: metodas skatina pieno gamybą ir skatina žindyti. Pastaba: pirmąkart savo vaikutį priglausti galėsite, kai vaikučio gydytojas ir slaugytoja nuspręs, kai tai galima daryti.

Visi gražūs dalykai, kuriuos darote prižiūrėdami savo vaikelį, padės sumažinti patiriamą jo stresą.

2 etapas: Jūsų vaikutis yra stabilesnės būklės, bet jam dar reikia pagalbos kvėpuoti. Šiame etape Jūs labiau įsitrauksite į naujagimio slaugą. Tikriausiai jau galėsite slaugytojai padėti atlikti šias procedūras: maitinti per zondą, keisti sauskelnes, mokytis suteikti mažyliui miegoti patogią padėtį. Taip pat galėsi dažniau taikyti kengūros metodą.

3 etapas: Jūsų vaikutis jau gali būti slaugomas lovelėje Vis daugiau laiko praleidžiant su vaikučiu, stiprėja Jūsų tarpusavio ryšys. Atsiranda pasitikėjimas savimi ir džiaugsmas. Šiame etape Jūs išmoksite naujų dalykų, pvz. nurengti ir aprengti mažylį bei jį maudyti. Kadangi Jūsų vaikutis pradės domėtis čiulpimu, galėsite pradėti jį žindyti. Šiuo laiku galima planuoti kelionę namo – pasirūpinti reikalingomis priemonėmis, suplanuoti pirmąją kelionę automobiliu. Kai pasieksite ketvirtą etapą, būsite užsiėmę su mažyliu visą dieną. Kartu su medicinos specialistais paruošėme Jums atmintinę, kuri padės pasiruošti ilgai lauktai kelionei namo ir bus naudinga ateityje: Nauja pradžia: patarimai per anksti gimusio naujagimio tėvams, vykstant namo (pdf).

4 etapas: Jūsų vaikutis beveik pasirengęs keliauti namo. Šiuo metu Jūsų vaikučiui labiausiai Jūsų reikia, todėl pasistenkite būti šalia visą dieną – dabar Jūs tampate svarbiausia jo slaugytoja. Tikriausia bus sunku patikėti, kad Jūsų mažylis gali vykti namo. Gali kilti nerimas ar sugebėsite mažylį viena slaugyti namuose. Pasitikėkite savimi, per ilgą laiką, kurį praleidote ligoninėje, Jūs išmokote daug naujų dalykų: kaip rūpintis vaikučiu, kaip atpažinti jo bendravimo kalbą? Kilus klausimams visada galėsite kreiptis pagalbos į vaikučio šeimos gydytoją, kitus specialistus ar į mamas, turinčias panašią patirtį, galinčias emociškai palaikyti.