+37069980008
„Ankstukų pagalbos linija”
Netektis iki 22 nėštumo sav.

Mielieji Tėveliai,

Jūsų didžiausiame skausme nuoširdžiai atjaučiame Jus...ir norime trumpai Jums pateikti pagrindinius žingsnius, kuriuos reikės atlikti po Jūsų kūdikio mirties.

Atsisveikinimas su kūdikiu padės gedėjimo laikotarpį išgyventi kiek lengviau. Skirkite šiam momentui ypatingą dėmesį! Apie sprendimą, kaip norėtumėte atsisveikinti su savo kūdikiu (kūdikiais) informuokite medicinos personalą ir jie padės Jums tai padaryti. Gal norėsite įsiamžinti vaikelio (vaikelių) pėdučių ar rankyčių įspaudus. Išsakykite savo norus medicinos personalui.

Lietuvos ligoninėse yra nemokamai dovanojamos Kūdikio atminimo dėžutės. Jose šeimos ras: paramos bukletus, žvakę, užuojautos laišką, baltos spalvos palutę (į ją galima suvystyti kūnelį), rėmelį echoskopijos nuotraukai, skrajutę apie teikiamą psichologinę pagalbą Lietuvoje.

Apie norą pasiimti žmogaus vaisiaus (-ių) palaikus iki 22-os nėštumo savaitės tėvai (vienas iš tėvų) gali pranešti medicinos personalui ne vėliau kaip per keturias dienas nuo įvykusio persileidimo. Jeigu tėvai žino, kad norės pasiimti palaidoti savo vaikelį atvykdami į sveikatos priežiūros įstaigą, galima pranešti medicinos personalui prieš ar tuoj po įvykusio persileidimo.

Išreiškus tėvams norą vaisių pasiimti palaidoti, medicinos personalas (jeigu yra socialinis darbuotojas ar krizinio nėštumo specialistas) pateikia tėvams, vienam iš tėvų Prašymo formą.

Joje nurodomi persileidimą patyrusios moters duomenys, o pasirašyti gali vienas iš tėvų, taip pat pasirašo medicinos darbuotojas ar kitas darbuotojas, įteikęs prašymo formą. Prašymo forma reikalinga pasiimant palaikus iš Patologinės anatomijos klinikos (skyriaus).

PALAIKŲ PASIĖMIMAS IR LAIDOJIMAS

Atvykus į Patologinės anatomijos kliniką ar skyrių Prašymo formą tėvai (vienas iš tėvų) paduoda Patologinės klinikos ar skyriaus darbuotojui, kuris išduoda vaikelio palaikus.

Atsiimdami palaikus tėvai turi turėti laidojimui paskirtą dėželę bei palutę (vaisiaus palaikų įdėjimui ir suvystymui).

Žmogaus vaisiaus (-ių) palaikai iki 22-os nėštumo savaitės gali būti laidojami, kremuojami ir laidojami arba kremuojami ir laikomi kolumbariume.

Pagal LR Vyriausybės 2018 m. gegužės 2 d. nutarimą Nr. 409 leidimas laidoti išduodamas laidojančiam asmeniui pateikus rašytinį prašymą ir sveikatos apsaugos ministro formos medicinos dokumento išrašą, t.y. užpildyta forma Nr. 027/a „Medicinos dokumentų išrašas/siuntimas“, kurį gimdyvė gauna išrašant iš ligoninės.

Pagal aukščiau minėtą LR Vyriausybės nutarimą skiriama kapavietė neatlygintinai.

Dėl kapavietės kreiptis pagal deklaruotos vietos savivaldybės įstaigą.

Galima laidoti ir šeimos kape, prieš tai gavus šeimos kapo savininko sutikimą.

Laidojimo išmoka žmogaus vaisiaus (vaisių) iki 22 nėštumo savaitės laidojimui neskiriama.

Nuo 2019 m. birželio 11 d. LR SAM ministro įsakymu Nr. V-697 numatyta tvarka, kai žmogaus embrionų ir vaisių iki 22 nėštumo savaitės, kai nėra išreikšta tėvų (vieno iš tėvų) iki 22-os nėštumo savaitės kremuoti ir (ar) laidoti, kremavimo ir laidojimo tvarka, kurioje nusakoma, kad embrionai ir vaisiai saugomi atskirame šaldiklyje iki atidavimo laidojimo paslaugų teikėjui. Už tai atsakinga sveikatos priežiūros įstaiga, teikianti akušerines, ginekologines paslaugas.

Lietuvoje yra įkurta bendra vaisių iki 22-os nėštumo savaitės kapavietė Šiluvoje, Kauno ligoninėse neišgyvenusių vaisių palaikams. 2023 metų lapkričio 13 dieną Šiluvos kapavietėje palaidotos septynios suyrančios kapsulės su 2020-2023 m. Kauno ligoninėse iki 22 nėštumo savaitės mirusių kūdikių kremuotais palaikais. Prie kapavietės skulptorius Nerijus Kavaliauskas ruošia kūdikių atminimo paminklą. Geros valios žmonės kviečiami aukoti: čia