+37067781570
„Neišnešiotukų pagalbos linija”
Pirmieji kartai namie

Šiluma. Per anksti gimęs naujagimis dėl menko poodinio riebalų sluoksnio ir nebrandžios kūno temperatūros reguliacinės sistemos yra linkęs sušalti. Naujagimių skyriuje vidaus temperatūra svyruoja tarp 22 ir 26 oC šilumos, todėl pasirūpinkite, kad namie būtų kiek šilčiau. Nepamirškite, kad kambaryje, kuriame miegosite, turi būti vėsiau (+18–21 oC), todėl čia temperatūrą palaipsniui mažinkite. Nepamirškite taikyti kengūros metodo, kurį puikiai įvaldėte dar būdami ligoninėje. Prigludęs prie nuogos mamos ar tėčio krūtinės, vaikelis ne tik sušyla, bet ir nurimsta, klausydamas pačios nuostabiausios lopšinės – širdies dūžių.

Maudynės. Įprastai naujagimius rekomenduojama maudyti iki 2–3 kartų per savaitę atsižvelgiant į odelės polinkį sausėti. Patalpos, kurioje maudysite savo mažylį, temperatūra turėtų būti apie 24–26 oC šilumos, o vandens – 37–38 oC. Maudynės turėtų trukti apie 10–15 min. Išmaudytą mažylį švelniai apšluostykite vystyklu, aprenkite švariais drabužėliais, užriškite kepurėlę, kol išdžius plaukučiai. Nepamirškite kruopščiai išsausinti ir bambutės.

Nuraminimas. Naujagimis ir mažas kūdikis su Jumis geba bendrauti tik verksmu, taigi jo nebijokite – verčiau pabandykite suprasti, ko prašo Jūsų mažylis:

- Galbūt jam per karšta ar per šalta?

- Galbūt jis prisišlapino ar pasituštino?

- Galbūt jis alkanas?

- Galbūt jis pervargo ir jam sunku nurimti ir užmigti?

- Galbūt jis ilgisi Jūsų?

Kartais net ir sausi, pamaitinti mažyliai verkia. Tai būdinga tiek išnešiotiems, tiek per anksti gimusiems kūdikiams. Tokiomis akimirkomis priglauskite vaikutį prie savęs, lengvai jį sūpuokite, nešiokite, myluokite ir glostykite – tiesiog išbūkite tokias akimirkas kartu. Ilgainiui augdamas jis išmoks savo emocijas išreikšti ne tik verksmu, bet ir kitais garsais, vėliau – ir skiemenimis bei žodžiais.

Kelionės į lauką. Pirmoji pažintis su lauku turėtų trukti 5–7 minutes atsižvelgiant į metų laiką. Palaipsniui buvimo lauke trukmė ilginama. Žiemą į lauką rekomenduojama keliauti iki -10 oC temperatūros. Atkreipkite dėmesį į vėjuotumą – tai sustiprina šalčio pojūtį. Vėjuotomis dienomis uždenkite vežimėlį specialiu apdangalu. Vasarą kūdikį saugokite nuo tiesioginių saulės spindulių, į lauką neikite, kai saulė kaitina stipriausiai – 11–15 val. Karštomis dienomis nedenkite mažylio vežimėlio skraistėmis, skaromis – tai sukelia itin didelį pavojų perkaisti.

Pirmieji lankytojai. Jūsų per anksti gimęs vaikelis dar labai jautrus ir imlus įvairiems infekcijų sukėlėjams, taigi paaiškinkite tai nekantriai Jus aplankyti norintiems artimiesiems. Ribokite lankytojų skaičių, ypač peršalimo ligų ir gripo sezonu. Taip pat stenkitės patys nesilankyti žmonių susibūrimo vietose – prekybos centruose ir pan.

Nepamirškite:

- visi liečiantys kūdikį privalo nusiplauti rankas;

- neleiskite greta savo mažylio būti negaluojantiems (karščiuojantiems, kosintiems, sloguojantiems) suaugusiesiems ir vaikams;

- įsitikinkite, kad pirmieji Jūsų vaikelio lankytojai (tarp jų artimieji) yra pasiskiepiję nuo kokliušo; - perspėkite lankytojus, kad Jūsų namuose negalima rūkyti.

Parengė šeimos gydytoja Vytenė Minkevičienė