+37069980008
„Ankstukų pagalbos linija”
Skiepai

Visi naujagimiai, kūdikiai ir vaikai valstybės lėšomis yra skiepijami pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintą Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Per anksti gimę naujagimiai yra skiepijami ne pagal kalendorinį (koreguotą), o pagal savo biologinį amžių.

RSV. Respiracinis Sincitinis Virusas ...pavojingiau nei paprastas peršalimas

Kas yra RSV?

RSV – Respiracinis Sincitinis Virusas. Tai virusas, kuris sukelia kvėpavimo takų uždegimą tiek vaikams, tiek ir suaugusiems. Daugumai vaikų dėl RSV infekcijos būna tik paprasčiausio peršalimo simptomai: sloga, kosulys, neaukšta temperatūra. Tačiau prieš laiką gimusiems naujagimiams ir kūdikiams, sergantiems lėtinėmis plaučių ligomis bei įgimtomis širdies ydomis, šis virusas gali sukelti labai sunkią ligos formą, dėl kurios neretai kūdikį tenka gydyti ligoninėje. Dažniausiai šia infekcija sergama rudens, žiemos ir pavasario mėnesiais.

Kaip užsikrečiama ir plinta RSV? RSV išskiria sergantys vaikai ir suaugę. Virusai kūdikiui perduodami ne tik čiaudint ir kosint, bet ypač dažnai – kontakto keliu: bučiuojant ar liečiant kūdikį, jo daiktus, žaislus ir kt. RSV ant įvairių paviršių išlieka pavojingas apie 4 -7 valandas.

Kaip sumažinti RSV plitimo riziką?

  • Vengti didelių žmonių susibūrimų, kuriuose gali būti sergančių suaugusiųjų ir vaikų.
  • Vengti tiesioginio kontakto su darželinio ir jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikais Šeimoje.
  • Dažnai plauti savo ir kūdikio rankas; plauti žaislus ir kūdikio priežiūros reikmenis.
  • Sunaikinti panaudotas vienkartines nosinaites.
  • Nerūkyti kūdikio aplinkoje. Kam yra didžiausias pavojus susirgti ypač sunkia apatinių kvėpavimo takų RSV infekcija?
  • Neišnešiotiems naujagimiams ir kūdikiams – dėl nepakankamai subrendusių imuninės ir kvėpavimo organų sistemų.
  • Kūdikiams, sergantiems lėtine plaučių liga (bronchų- plaučių displazija) - dažniausiai tai neišnešioti kūdikiai, kuriuos po gimimo ilgai reikėjo gydyti taikant dirbtinį plaučių ventiliavimą ir deguonies terapiją.
  • Kūdikiams, sergantiems hemodinamiškai reikšmingomis įgimtomis širdies ydomis. Sergant labai sunkiu apatinių kvėpavimo takų uždegimu – bronchiolitu ar plaučių uždegimu, pablogėja bendroji vaiko būklė, jis nenori valgyti ir gerti, vargina kosulys, pasunkėja kvėpavimas, atsiranda švokštimas ir dusulys.

Tokius kūdikius neretai tenka gydyti intensyviosios terapijos skyriuose.

Kaip apsaugoti kūdikį nuo sunkios RSV infekcijos? Labai svarbios visos anksčiau paminėtos viruso plitimą mažinančios priemonės. Žindymas taip pat stiprina kūdikio apsaugą nuo infekcijos. Profilaktinė imunizacija – monokloniniai antikūnai prieš RSV – apsaugo kūdikius, kuriems yra didžiausia rizika susirgti ypač sunkia apatinių kvėpavimo takų RSV infekcija.

Kaip veikia pasyvi profilaktinė imunizacija? Monokloninių antikūnų prieš RSV tirpalo švirkščiama į raumenis. Šie antikūnai blokuoja RS viruso antigenus, neleidžia virusui įsiskverbti į kvėpavimo takų ląsteles ir apsaugo kūdikį nuo RSV sukeltos labai sunkios apatinių kvėpavimo takų ligos.

Kaip dažnai reikia imunizuoti kūdikį? Profilaktinė imunizacija skiriama RSV plitimo sezono metu: lapkričio – balandžio mėnesiais. Monokloninių antikūnų prieš RSV tirpalo švirkščiama į raumenis vieną kartą per mėnesį. Dozė yra apskaičiuojama atsižvelgiant į kūdikio svorį. Viena injekcija apsaugo kūdikį tik apie 28-30 d., todėl injekcijos kartojamos kas mėnesį viso RSV plitimo sezono metu, kursas – 5 injekcijos. Svarbu, kad kūdikis gautų visą privalomą RSV profilaktinės imunizacijos kursą, užtikrinantį pilnavertę apsaugą nuo sunkios RSV infekcijos.

Ar atlikus profilaktinę imunizaciją prieš RSV galima skiepyti kūdikį nuo kitų infekcinių ligų? Galima, nes profilaktinė imunizacija prieš RSV netrukdo skiepyti kūdikį pagal Lietuvos skiepų kalendorių.