+37067781570
„Neišnešiotukų pagalbos linija”
Kūdikio raida

Kiekvienas kūdikystės etapas atneša ką nors naujo ir nuostabaus, nes mažylis greitai auga, keičiasi jo judesiai, emocijų raiška. Labai įdomu stebėti, kaip vaikutis išmoksta apsiversti, rankomis paimti daiktus, atsisėsti, šliaužioti, vaikščioti, šypsotis, guguoti. Bet kartu kyla daug klausimų, abejonių ir baimių. Turbūt didžiausią nerimą kelia klausimas, ar mažylis tinkamai vystosi, ar neatsilieka jo judesių raida.

Kūdikis pereina daug fizinės raidos etapų. Kiekvienam jų būdingi tam tikri judesiai, ypač pirmaisiais gyvenimo metais, kai mažylis labai sparčiai auga tiek fiziškai, tiek protiškai. Jis tampa judresnis, gudresnis, atpažįsta daiktus, tyrinėja aplinką. Judesių vystymuisi svarbiausias yra raumenų tonusas. Tam tikri jo pakitimai daro didelę įtaką vaikučio fizinei raidai.

Kas yra raumenų tonusas? Raumenų tonusas – tai lengvas raumenų susitraukimas esant ramybės būsenos. Vienas iš kūdikio sveikatos požymių – geras raumenų tonusas. Deja, pasitaiko sutrikimų, kurie turi didelės įtakos vaiko vystymuisi. Galimi raumenų tonuso sutrikimai:

  • hipotonusas (sumažėjęs tonusas);
  • hipertonusas (padidėjęs tonusas);
  • distonija (kintantis tonusas).

Kaip nustatomi raumenų tonuso sutrikimai? Raumenų tonuso sutrikimus dažniausiai nustato neurologas, vertindamas kūdikio judesių raidą, čiuopdamas raumenis, stebėdamas jų pasipriešinimą. Neatlikus tikslių tyrimų nustatyti, ar vaiko raumenų tonusas nenormalus, nėra lengva. Nustačius raumenų tonuso sutrikimų, prevenciškai pagal poreikį ir mažylio amžių skiriami masažai ir mankštos, nes kyla grėsmė, kad, sutrikus raumenų tonusui, sutriks vaiko raida. Per anksti gimę vaikučiai dažnai visko išmoksta vėliau už gimusiuosius laiku.

Nepamirškite, kad jie turi du gimtadienius: vieną – kai gimė, kitą – per pirmuosius mėnesius, kai turėjo gimti. Vertindami mažylio fizinę raidą būtinai atsižvelkite į tas savaites, kurių jis neišbuvo gimdoje, ir pamatysite, kad jo judesių raida visai ne lėta.

Svarbu nepamiršti, kad kiekvienas vaikutis yra individualus, taigi tiek fizinė, tiek emocinė kiekvieno kūdikio raida yra skirtinga. Todėl nieko nuostabaus, kad vienas kūdikis gali pradėti sėdėti jau 6-ą mėnesį, o kitas tokiu metu dar tik mokysis pasiversti ant šono. Visada atsižvelkite į savo mažylio koreguotą amžių.