+37069980008
„Ankstukų pagalbos linija”
10 būdų, kaip palaikyti šeimas, gimus neišnešiotukui

Neskubėti sveikinti. Moterys į sveikinimus reaguoja skirtingai. Vienoms reikia daugiau bendravimo su artimaisiais ir dėmesio. Jos gali supykti, jei bus nepasveikintos. Bet yra ir moterų, kurios užsiskleidžia savyje ir nenori nieko matyti. Tai yra normalu išgyvenant krizinę situaciją. Skatiname, kad artimieji paklaustų moters vyro, ar ji nori bendrauti, ar galima aplankyti. Jeigu jo nėra, tuomet reikėtų paklausti pačios mamos ir gerbti jos nuomonę.

Nebijoti. Artimiesiems dažnu atveju yra sunku rasti tinkamus palaikymo žodžius ir išreikšti rūpestį. Jiems gali būti baugu pamatyti savo į delną telpantį sūnėną/anūką apraizgytą vamzdeliais ir apsuptą med. įrangos. Skatiname artimuosius ištiesti pagalbos ranką, klausti šeimos, kaip gali padėti. Patartina laikytis tėvų pavyzdžio: jei tėvai atrodo drąsūs, būkite drąsus. Jei tėvai atrodo susirūpinę, parodykite empatiją.

Padėkite šeimai namuose. Neišnešiotuko tėvai didžiąją laiko dalį praleidžia ligoninėje. Slaugo ir rūpinasi savo naujagimiu. Pagalba tvarkant reikalus šeimos namuose padeda mažinti patiriamą stresą. Pasirūpinimas maisto produktais, skalbiniais, žolės pjovimu ir pan. yra didelė pagalba šeima.

Padėkite pasirūpinti kitais šeimoms vaikais. Per anksti į pasaulį pasibeldusiam mažyliui tenka kovoti už savo gyvybę, o šalia esančiai mamai ir tėčiui plyšta širdis matant mažylio pastangas bei prisimenant namuose likusius kitus mažamečius vaikus.

Padėkite pasirūpinti šeimos augintiniais. Siūlymas pasirūpinti šeimos naminiams gyvūnėlius gali būti didelė pagalba neišnešiotuko tėvams. Šeima gali visas jėgas ir pastangas nukreipti į savo per anksti gimusį mažylį.

Pasiūlykite namuose gaminto maisto. Neretai mama, slauganti neišnešiotuką, ligoninėje praleidžianti ilgą laiką (1-3 mėn.), pasiilgsta namuose gaminto maisto, nes ligoninės meniu kartojasi. Nepykite, jei šeima nenori kalbėti telefonu. Ligoninėje mamos gyvena pagal intensyvų rėžimą: pieno nusitraukimas kas 2-3 val. (ištisą parą) ir lankymasis intensyvios terapijos skyriuje, mažylio slauga, kengūravimas. Mamos jaučiasi pavargusios dėl patiriamo streso ir miego trūkumo, todėl gali nenorėti bendrauti telefonu ar socialiniuose tinkluose. Stenkitės suprasti ir klauskite išsamesnių klausimų nei „kaip tu?“. Verčiau paklauskite: „Ar valgai pakankamai? Pakanka miego?

Neklauskite, kada šeima su mažyliu grįš namo. Tai yra vienas jautriausių klausimų, kurį išgirsta neišnešiotuko tėvai. Paprastai tėvai to nežino, nes reikia laiko ir didelių medicinos darbuotojų, personalo ir šeimos pastangų, kad per anksti gimęs mažylis sustiprėtų. Verčiau paklauskite: „Kaip sekasi mažyliui? Kiek jis sveria šiandien? Kiek jis / ji šiandien valgo?“ Svarbu vaikutį vadinti jo vardu.

Palaikykite ir ateityje. Net ir grįžus namo nereiškia, kad kova baigta ir negandos baigėsi. Prasideda naujas etapas, kupinas išbandymų metas ir daug pirmųjų kartų. Palaikykite tėvus, toliau klauskite, kaip viskas vyksta ir ar jiems reikia papildomos paramos.

Neskubėkite lankyti namuose. Per anksti gimęs vaikelis dar labai jautrus ir imlus įvairiems infekcijų sukėlėjams, ypač peršalimo ligų ir gripo sezonu. Kai kuriose šalyse rekomenduojama nelankyti neišnešiotuko iki šešių mėnesių (priklausomai nuo situacijos). Gerbkite šeimos pageidavimą. O atėjus laikui aplankyti: atvykite švariais drabužiais, kruopščiai nusiplaukite rankas, nerūkykite.Tai svarbu dėl per anksti gimusio kūdikio sveikatos. Nei viena šeima nenori grįžti atgal į ligoninę ir patirti jau išgyventas negandas.


Informaciją parengė Inga Laukytė-Budrienė