+37069980008
„Ankstukų pagalbos linija”
Naujagimių intensyviosios terapijos skyrius virto visapusiškai jaukia erdve

Dar viena Kauno klinikų Neonatologijos klinikos erdvė – Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus koridorius virto jaukia, skleidžiančia šilumą vieta. Čia ant sienos nutapyta prasminga šeimos iliustracija siekiama atnešti namų jaukumo ten, kur jo itin trūksta sergančių naujagimių šeimoms. „Bene labiausiai tėveliai, stacionare slaugantys savo sergančius naujagimius, ilgisi namų. Ieškojome būdų kaip sukurti jaukumą, perteikti rūpestį ir pamatines vertybes. Tam pasirinkome animuotą šeimos iliustraciją, kurios centre – kūdikis, apsuptas šeimos meilės“, – mintimis dalijasi asociacijos „Padedu augti“ vadovė Inga Laukytė – Budrienė.

 

Projektą įgyvendinti paskatino teigiami atsiliepimai

Įgyvendinti šį tapybos ant sienos projektą paskatino šeimų ir klinikos darbuotojų teigiami atsiliepimai, kai 2022 metų vasarą po rekonstrukcijos duris atvėrusiame Šeimos kambaryje pagrindiniu erdvės akcentu tapo meškinų iliustracija iš asociacijos išleistos Tomo Dirgėlos ir Eidvilės knygos „Ketvirtadienį: knyga broliams ir sesėms“.

Šeimos kambaryje jaukiai laiką leidžia naujagimių tėvų artimieji, dažnu atveju atvykę iš tolimų Lietuvos miestų. Meno kūrinys ant sienos taip pat tapo mėgstamas ir Kauno klinikose viešinčių garbingų svečių, viena jų – pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė, įsiamžinusi prie nutapytos sienos.

Namų aplinką primenančios erdvės šeimoms padeda greičiau adaptuotis ligoninėje, o stacionare praleidžiamas ilgas laikas tampa lengviau pakeliamas, nebe toks bauginantis. Dažnu atveju naujagimius slaugančios šeimos ligoninę vadina savo antraisiais namais, nes čia keletą mėnesių slaugant vaikutį tarsi apsigyvenama.

Šių metų kovo mėnesį Kauno klinikose įkūrus pirmąsias Šeimos-naujagimių intensyviosios terapijos palatas, atsirado dar didesnis poreikis sukurti visapusiškai jaukią aplinką tėveliams bei klinikos personalui. „Norime atkreipti dėmesį, kad svarbiausia ne vieta, o buvimas kartu. Iš savo asmeninės patirties suprantame, koks yra sudėtingas buvimas Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje, todėl linkime tikėti – tai yra laikina“, – sako asociacijos „Padedu augti“ vadovė.

 

Tokių erdvių trūksta ir reikia daugiau

Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus gydytoja neonatologė dr. Rasa Brinkis neslėpė džiaugsmo įvykusiais pokyčiais. ,,Ligoninė – vieta, kur ir pacientai, ir personalas patiria stresą. Kai kuriuose skyriuose, ypatingai intensyviosios terapijos, to streso yra labai daug. Vienodos spalvos sienos sukuria šaltą ir bejausmį institucijos veidą, o spalvos ir vaizdai, atspindintys teigiamas mūsų emocijas, veikia raminančiai, sukuria jaukumo ir šilumos įspūdį“, – sako medikė.

Dr. R. Binkis priduria, kad skyriuje pacientai gydomi ilgai, jų mamos čia praleidžia savaites ir net mėnesius. „Jei einant pro šalį jų akys matys medžius, gėles, paukštelius ir apkabinimus, teigiamų emocijų tikrai padaugės, – viliasi gydytoja neonatologė. – Mūsų skyriaus personalas džiaugiasi nauja freska, kurios vasariškos spalvos nustelbia pilkus rudens vaizdus už lango ir suteikia šviesos ir jaukumo“.

 

Neeilinis tapybos projektas – savo dyžiu

Projekto įgyvendinimui tapytoja Aistė Bartusevičė skyrė 5 darbo dienas. Projektas neeilinis savo dydžiu – sienos ilgis yra kiek daugiau nei 9 metrai, todėl reikėjo ieškoti būdų, padėsiančių gražiai išpildyti viziją. Tapybos metu atsirado ir naujų, neplanuotų elementų – papildomai nutapyti nameliai, tarsi iliustruodami, kad namai yra ten, kur ir visa šeima. Taip pat jie gali simbolizuoti ateinančią laimingą dieną, kai šeima su mažyliu galės vykti namo.

„Prisidėdama prie šio projekto, jaučiu didelę prasmę, nes jis turi ilgą išliekamąją vertę, – atvirauja tapytoja A. Bartusevičė. – Šeimoms, moterims, gyvenančioms palatose pakankamai ilgą laiką, emocijų kreivė labai svyruoja. Spalvos, simboliai, kuriuos nutapiau ant sienos, jie ligoninės erdvei suteikia gyvybės. Potėpiai ir formos įvairūs, didesnės formos persipina su plonomis linijomis. Gėlės ir jų atvaizdai – puikus meditacijos objektas, teikiantis ramybę, paguodą, poilsį“.

 

Dar daugiau gerovės projektų

Asociacija „Padedu augti“ šiemet mini savo 10 metų veiklos jubiliejų. Šia proga iki Naujųjų metų siekia įgyvendinti net 10 naujagimių šeimoms ir ligoninėms skirtų gerovės projektų. Kauno klinikas jau pasiekė parama medicinine įranga – pieno šildymo / atšildymo prietaisais, padedančiais užtikrinti, kad pažeidžiami kūdikiai gautų gyvybę teikiančią motinos pieno naudą, krėslais, skirtais kengūros metodui tėvams taikyti. Ypatingas dėmesys skiriamas ir neišnešiotų naujagimių mamoms – organizuojamos įvairios edukacijos ir atpalaiduojantys užsiėmimai. 

Asociacija plėtoja neatlygintinų paslaugų prieinamumą – neišnešiotų kūdikių šeimoms pradėtos teikti skubios konsultacijos specialiuoju telefonu: +370 699 80 008.