+37069980008
„Ankstukų pagalbos linija”
10 gimtadienio proga - net 10 gerovės projektų!

Asociacija „Padedu augti“ savo veiklą vykdyti pradėjo dar 2011 metais, kaip mamų-savanorių organizacija „MP – mamos pienas“. Pagrindinis jos tikslas buvo teikti savanorišką mamos mamai – pagalbą, šeimoms susilaukusioms neišnešiotų naujagimių.

Siekiant stiprinti ir plėsti pagalbos ir paramos šeimoms teikimo galimybes, 2013 m. spalio 2 d. buvo įkurtas oficialus juridinis vienetas - asociacija „Padedu augti“. „Šio dešimtmečio veikla – tai nesuskaičiuojama galybė išsipildžiusių idėjų ir svajonių, todėl ir gimtadienio proga nuspręsta padovanoti 10 gerovės projektų, skirtų ankstukams ir jų tėveliams“, – mintimis dalijasi asociacijos „Padedu augti“ vadovė Inga Laukytė – Budrienė.

Vykdyti 10 gerovės projektų pradėta organizuojant relaksacijos užsiėmimus ankstukų šeimoms Perinatologijos centruose, kuriuose gydomi ir slaugomi naujagimiai, gimę iki 34 savaitės. Kauno klinikų Neonatologijos klinikoje vyko itin svarbios liemenių ankstukams mezgimo edukacijos. Švelnios merino vilnos rūbelis yra neatsiejama aprangos dalis, padedanti vaikučiui palaikyti normalią kūno temperatūrą.

Tęsiant relaksacijos mamytėms ciklą „Milana Yoga“ įkūrėja ir holistinės gyvensenos koučerė Milana Jašinskytė dovanojo poilsio jogos užsiėmimą. Viena valanda laiko buvo skiriama atsipalaidavimui, savo kūno pajautimui ir meilės jam skatinimui. „Mano sveikata yra svarbiausia, nes per ją stiprinu ir globoju savo brangiausią kūrinį - kūdikį. Mano fizinė, mentalinė, emocinė sveikata - mano ramstis trapiausią akimirką. Sau esu svarbiausia, nes per mane gimsta tobuli kūriniai“,- įkvepiančiai kalbėjo Milana.

Šventiniu laikotarpiu Kauno klinikose ir Santaros klinikose vyko Advento bei kalėdinio vainiko dirbtuvės, kurioms talkino „Padedu augti“ narės Gražina ir Indrė. O artėjant Naujiesiems metams Kauno klinikose suorganizuota artumo kupina, žvakių iš bičių vaško gamybos edukacija. Mamytės pačios pasigamino po žvakutę, šiltai pabendravo bei prasmingai praleido laiką.

Psichikos sveikatos dieną paskelbta naujiena - „Neišnešiotukų pagalbos linija“ plečia savo nemokamas paslaugas - pradeda veikti specialusis telefono numeris +370 699 80 008. Šiuo numeriu paskambinę neišnešiotų mažylių šeimos nariai gaus skubias ir savalaikes paslaugas ir konsultacijas Lietuvos ligoninėse, miestuose ir miesteliuose.

3 gerovės projektu siekta išreikšti pagarbą slaugytojos profesijai. Ankstuko gyvenimo pradžioje didžiulę įtaką jo gerovei turi ne tik mylintys tėveliai, gydytojai, bet ir slaugytojai. Nuotraukų projekte, skirtame įamžinti slaugytojas, stengtasi parodyti jų meilę, rūpestingumą, skleidžiamą šilumą sergantiems naujagimiams.

Pasauliui minint Nėštumo ir kūdikio netekties dieną pristatytas 4 gerovės projektas - drugelis „Mane saugo“. Šį drugelį siūloma kabinti Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuose ant inkubatorių. Jo simbolis reiškia, kad inkubatoriuje dėl savo gyvybės kovojantis naujagimis įsčiose ar po gimimo yra netekęs sesės ar brolio. Projektu siekiama atkreipti dėmesį, kad šeima išgyvena netektį, tad yra itin jautri. Tėvams gali reikėti daugiau laiko įsitraukiant į išgyvenusio naujagimio slaugą bei priežiūrą. Šeimai reikalingas didelis artimųjų ir ligoninės personalo palaikymas.

„Ligoninė – vieta, kur ir pacientai, ir personalas patiria stresą. Kai kuriuose skyriuose, ypatingai intensyviosios terapijos, to streso yra labai daug. Vienodos spalvos sienos sukuria šaltą ir bejausmį institucijos veidą, o spalvos ir vaizdai, atspindintys teigiamas mūsų emocijas, veikia raminančiai, sukuria jaukumo ir šilumos įspūdį. Mūsų skyriaus personalas labai džiaugiasi nauja freska,“ – džiaugsmo neslėpė Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus gydytoja neonatologė dr. Rasa Brinkis. 5 gimtadienio projektas - ant Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus koridoriaus sienos nutapyta prasminga šeimos iliustracija, kuria siekiama atnešti namų jaukumo ten, kur jo itin trūksta sergančių naujagimių šeimoms. Projekto autorė - tapytoja Aistė Bartusevičienė iš ,,Tapyba ant sienų“.

6 gerovės projektas - bendradarbiavimo plėtojimas su Klaipėdos universiteto ligonine, siekiant teikti pagalbą ir informaciją šeimoms su gresiančiais priešlaikiniais gimdymais ar įvykus gimdymui bei skirti paramą gydymo įstaigai.

Pasaulinės neišnešiotų naujagimių dienos proga asociacijos narės lankėsi Klaipėdos universiteto ligoninės Neonatalogijos centre, aptarė bendradarbiavimo galimybes ir perdavė paramą: fotelius, skirti kengūros metodui taikyti (2 vnt.), buteliukų sterilizatorius (2 vnt.), elektrinis pientraukis (1 vnt.), neišnešiotiems mažyliams skirti buteliukai (50 vnt.) ir kitos svarbios priežiūros priemonės, padėsiančios rūpinantis pačiais trapiausiais kūdikėliais.

Neišnešiotų ir sunkiai sergančių naujagimių rūbeliai reikalauja ypatingos priežiūros. Juos būtina skalbti atskirai nuo kitų pacientų rūbų ar patalynės. Skalbimo metu naudojamos švelnios ir saugios skalbimo priemonės, nes mažylių odelė itin jautri, dažnu atveju plonytė ir peršviečiama.Siekiant užtikrinti mažylių saugumą, organizuotas 7 gerovės projektas. Jo dėka nupirkti net 4 buitinės technikos prietaisai. Kauno klinikų Naujagimių intensyviosios terapijos skyriui ir Naujagimių ligų skyriui padovanota po skalbimo mašiną ir džiovyklę.

8 gerovės projektas - už knygos „Ketvirtadienį: broliams ir sesėms“ surinktas pardavimo lėšas nupirkti du motinos pieno šildymo/atšildymo aparatai „Calesca“ ir 2️ „kengūravimo“ foteliai, naudojami Kauno klinikose 2023 metų kovo mėnesį atidarytose pirmosiose Lietuvoje Šeimos-naujagimių intensyviosios terapijos palatose, kuriose kartu visą parą gali būti vaikutį slauganti jo mama.

9 gerovės projektu siekiama įprasminti neišgyvenusių naujagimių, gimusių iki 22 nėštumo savaitės, atminimą. Asociacija neatlygintinai administruoja paramos projektą ir kviečia geros valios žmones aukoti kūdikių atminimo paminklui.

2023 metų lapkričio 13 dieną Šiluvos kapavietėje palaidotos septynios suyrančios kapsulės su 2020-2023 m. Kauno ligoninėse iki 22 nėštumo savaitės mirusių kūdikių kremuotais palaikais. Prie kapavietės skulptorius Nerijus Kavaliauskas ruošia kūdikių atminimo paminklą. Meno kūrinio koncepciją įkvėpė Marcelijaus Martinaičio eilėraštis „Tu numegzk man, mama, kelią“.

10 gerovės projektas - „kengūros metodo“ skatinimas Lietuvos ligoninėse, renkant lėšas specialiems foteliams ir juos dovanojant gydymo įstaigoms.

Mamos ir naujagimio oda prie odos kontaktas iš karto po gimimo yra naudingas tiek mamai, tiek mažyliui – metodas padeda sumažinti naujagimių mirtingumą ir sepsio atvejus. Nuolatinis ir ilgalaikis kontaktas oda prie odos skatina laktaciją ir natūralų žindymą bei įrodo, kad „kengūros metodas“ padeda kurti į šeimą orientuotą naujagimio slaugą. ŠEIMA TAMPA SVARBIAUSIU CENTRU ir nuo jos įsitraukimo priklauso naujagimio gerovė.

Parama jau pasiekė Regioninę Telšių ligoninę ir Klaipėdos universiteto ligoninę.