+37069980008
„Ankstukų pagalbos linija”
Šiandien visas pasaulis mini Neišnešiotų naujagimių dieną!

2014 m. lapkričio 17 d., asociacijos „Padedu augti“ narės Kauno klinikų Neonatologijos klinikoje aplankė tėvelius, slaugančius savo anksčiau laiko gimusius naujagimius. Šiltos vilnonės kojinytės su numezgusios šeimos palinkėjimais, Pasaulinės neišnešiotų naujagimių dienos simbolio sagelė ir mažiausio dydžio „Libero“ sauskelnės – mažos dovanėlės ir asociacijos narių šiltas pokalbis, pasidalinant savo patirtimi, šiek tiek praskaidrino monotonišką tėvelių gyvenimą.

Taip pat šiandien Kauno klinikų Neonatologijos klinikoje vyko renginys, skirtas padėkoti rėmėjams, kurių dėka klinikos naujagimiai gali lengviau kvėpuoti su naujais ultragarsiniais inhaliatoriais. Tai asociacija „Padedu augti“, moterų klubas „Ad Astra“, Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriui-pataisos namams, Kauno kolegijos studentams, Kauno kolegijos Humanitarinių ir socialinių mokslų katedros lektorei, kitoms aktyvioms Kauno moterims, kurios nelieka abejingos šiai problemai.

Kodėl būtent lapkričio 17 d.?

Vienas iš Europos naujagimių paramos fondo įkūrėjų su žmona anksčiau laiko susilaukė trynukų, kurie neišgyveno. Praėjus kuriam laikui, jie vėl tapo tėvais – 2008 m. lapkričio mėn. 17 d. gimė sveika mergaitė. Todėl ši diena turi ypatingą emocinę reikšmę.

Pirmą kartą „Pasaulinė neišnešioto naujagimio žinomumo diena“ paminėta 2009 m. lapkričio 17 d.

2011 m. lapkričio 17 d. pakeitus pavadinimą paminėta Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena.

2013 m. šią dieną minėjo jau 60 pasaulio šalių, taip skleisdamos žinią apie anksčiau laiko gimusį naujagimį, priešlaikinio gimdymo priežastis, problemas ir pavojus.

Neišnešiotų naujagimių spalva – purpurinė, – ją 2011 m. lapkričio 17 d. pirmoji pradėjo naudoti organizacija March of Dimes, apšvietusi dangoraižį Empire State Building, esantį Niujorke. Apšviesdami pastatą, jie norėjo parodyti savo susirūpinimą dėl priešlaikinio gimdymo.

2012 m. prie šios purpurinės akcijos prisijungė Turkija, Airija, Kanada, Italija, Puerto Rikas, Norvegija, Lenkija, Makedonija.

Asociacijos „Padedu augti“ iniciatyva, padedant moterų klubui „Ad Astra“, įmonei UAB „Lempa“ bei renginio globėjai Ingai Budrienei, 2013 m. lapkričio 17 d. Lietuva pirmą kartą prisijungė prie viso pasaulio skleidžiamos žinios apie anksčiau laiko gimusius naujagimius ir apšvietė Kauno simbolį – Rotušę – purpurine spalva.

Šiemet Pasaulinės neišnešiotų naujagimių dienos minėjo metu, lapkričio 15 d., Kauno Rotušė ir vėl sužibo purpurine spalva!

Purpurinei akcijai neliko abejingas ir Verslo Centras 1000. „Džiugu, kad Lietuvoje vis daugiau atsiranda gražių socialinių akcijų, kurios padeda įvairioms visuomenės grupėms. Kai kurios finansiškai, kai kurios primindamos arba atkreipdamos dėmesį. Ir dar labai džiugu, kad ir verslo atstovai prie šių akcijų prisideda. Taip visuomenė bręsta supratimu ir nuoširdumu“, – kalbėjo Verslo Centro 1000 atstovas.

Naujagimių anksčiau laiko susilaukusių tėvų asociacijos „Padedu augti“ vadovė Inga Laukytė- Budrienė renginio metu kalbėjo: „Prieš 3 metus tapau net po 1 kg nesveriančių dvynukų mama. Šiandien save galiu drąsiai vadinti pavyzdinga ,,nėštuke“: rūpinausi savo mityba, vartojau maisto papildus, reguliariai lankiausi pas gydytojus, neturėjau žalingų įpročių ir sveikatos problemų. Bet, kai pagimdžiau beveik 3 mėn. anksčiau laiko – kaltinau save. Ir save kaltina visos mamos, pagimdžiusios per anksti. Juk mes atsakingos už sveikų naujagimių išnešiojimą 9 mėn.

Jausmų sumaištis, kurią išgyvena tėveliai susilaukę naujagimių per anksti, lydi ne tik ligoninėje, bet ir grįžus į namus. Tai dar vienas bauginantis etapas. Atsiranda daugiau atsakomybės, šalia nebėra medicinos personalo, kuris galėtų padėti, užgriūna buities rūpesčiai. Tokių, kaip aš, mamų dažnai nesupranta ir visuomenė, esame sutapatinamos su alkoholikėmis, narkomanėmis. Bet tai nėra tiesa, vaikelio anksčiau laiko gali susilaukti bet kuri moteris, nepriklausomai nuo socialinio statuso.

Mūsų bendruomenės šeimoms labai svarbus visuomenės palaikymas, kad tėveliai neužsidarytų nuo aplinkos ir galėtų visą dėmesį skirti naujagimio priežiūrai. Asociacija „Padedu augti“ stengiasi apsaugoti kitus tėvelius nuo išgyvenimų, kuriuos patyrėme mes ir mūsų šeimos nariai. Todėl pradėjome socialinę akciją ,,Žinau, kad esi“. Tiesiog norime parodyti, kad naujagimiai gimsta anksčiau laiko. “

Pasak I. Laukytės-Budrienės renginys pateisino lūkesčius. Jau dabar jaučiamas grįžtamasis ryšys, žmonės domisi, kaip jie patys galėtų prisidėti, kuo galėtų būti naudingi neišnešiotiems mažyliams bei jų tėveliams.

Neonatologijos asociacijos prezidentė ir Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovė dr. Rasa Tamelienė džiaugėsi, kad gali dirbti su geriausių profesionalų komanda ir kad jų darbe labai padeda nauja įranga, kuri atnaujinama Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos dėka. Taip pat ji džiaugėsi asociacijos „Padedu augti“ iniciatyviomis ir rūpestingomis mamomis, kurios, nors ir turėdamos savo rūpesčių, vis tiek skuba į Kauno klinikas padėti naujiems tėveliams.

Asociacijos „Padedu augti“ pirmtakės, savanoriškos organizacijos „MP-mamos pienas“ įkūrėja Julija Kulik-Dulskienė pasidalino savo istorija,- kodėl, nors ir praradus vieną iš identiškų dvynukių, ji nenuleido rankų ir nusprendė padėti kitiems, taip įkūrusi pirmąją Lietuvoje organizaciją, padedančią anksčiau laiko vaikelio susilaukusioms šeimoms. Taip pat šiemet gautą apdovanojimą „Metų kaunietės“ projekte priskyrė visiems asociacijos „Padedu augti“ steigėjams, nariams, palaikančios įstaigoms ir įmonėms. Juk tik visų bendro indėlio dėka galima džiaugtis šios asociacijos pasiekimais.

Verslininkė, renginių organizatorė ir moterų klubo „Ad Astra“ vadovė Inga Budrienė prisiminė savo anksčiau laiko gimusio sūnaus Kerniaus gimimo istoriją ir išgyvenimus, kad tėveliai ne vieną mėnesį privalo slaugyti savo anksčiau laiko gimusius naujagimius, kad tos keturios palatos sienos tampa antrais namais. Todėl iki šiol Inga Budrienė jaučia begalinį ryšį su Kauno klinikų Neonatologijos klinika., Moterų klubas „Ad Astra“ padeda ne tik finansiškai, bet ir įrengė kelias palatas, kurios naujiems tėveliams primena namų aplinką.


Naujagimių anksčiau laiko susilaukusių tėvų asociacija „Padedu augti“ dėkoja rėmėjams ir partneriams: Kauno klinikų Kraujo centrui, UAB „AbbVie“, „Dekoro magijai“, moterų klubui „Ad Astra“, UAB „Lempa“, „Libero“, kepyklėlei „Mon Ami“, Verslo Centrui 1000 , „PuMpuM“ batutams.

Šiemet Pasaulinės neišnešiotų naujagimių dienos minėjimo metu Kaune vyko ir projektas „Kaunieti, būk dosnus!“. Šiuo projektu siekiama skatinti neatlygintiną kraujo donorystę. O bendradarbiavimas su asociacija „Padedu augti“ pasirinktas neatsitiktinai,- juk pasaulyje dėl nėštumo ir gimdymo komplikacijų miršta daugiau nei pusė milijono moterų. Viena dažniausių mirties priežasčių – kraujavimas. Taip pat kraujo komponentų perpylimo prireikia ir naujagimiams. Beveik visiems asociacijos „Padedu augti“ narių naujagimiams teko perpilti kraujo,- ir net ne vieną, o kelis kartus!

Projektą „Kaunieti, būk dosnus!“ palaiko: Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas su žmona Jurgita Kupčinskiene, verslininkė Inga Budrienė, choro dirigentė, kompozitorė, muzikos mokytoja Danguolė Beinarytė, menininkė Jolanta Šmidtienė, radijo, televizijos laidų vedėja, aktorė Daiva Tamošiūnaitė, krepšininko Manto Kalniečio žmona Mingailė Kalnietė.

,,Džiugu, kad net tėveliai, kurie šiuo metu patys slaugo savo nešnešiotukus, atvyko į šventę ir aukojo kraujo. Esu labai dėkinga Kauno universitetų studentams, kurie aktyviai kvietė kauniečius į renginį, patys neliko abejingi ir dovanojo savo kraujo“, – džiaugėsi asociacijos „Padedu augti“ vadovė Inga Laukytė-Budrienė.

„Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose kasdien atliekama daugiau nei 150 operacijų, gydomi ligoniai po sunkių traumų, nudegimų, priimamai komplikuoti gimdymai, kovojama už onkologinėmis, hematologinėmis ligomis sergančiųjų gyvybes. Kraujo reikia nuolatos ir skubiai. Kauno klinikų Kraujo centras veikia dar tik trejus metus, todėl labai trūksta nuolatinių donorų. Labai kviečiu kauniečius prisijungti prie projekto „Kaunieti, būk dosnus“, jūsų gerumas gali išgelbėti gyvybę. Nebūkite abejingi, atvykite į Kauno klinikų Kraujo centrą adresu Eivenių g. 2, dovanoti savo kraujo ir taip išgelbėti gyvybę“,- apie neatlygintinos donorystės svarbą kalbėjo Kauno klinikų Kraujo centro vadovė Dr. Jolanta Jeroch.

 

Nuotraukos: Gediminas Stanaitis, Vytautas Budrevičius