+37069980008
„Ankstukų pagalbos linija”
Gyvybės šventė 2017. Kauno klinikos

Gimti per anksti

Ar galite įsivaizduoti, kad vienai iš dešimties šeimų pasaulyje vaikelis gimsta per anksti?

Gyvenimui nepasiruošęs naujagimis pasibeldžia į šį pasaulį nemokėdamas kvėpuoti, valgyti, reguliuoti savo kūno temperatūros, apraizgytas daugybe gyvybę palaikančių vamzdelių ir kelis mėnesius gyvenantis stikliniame inkubatoriuje.

Medikai negali pasakyti, kaip situacija pasikeis po minutės, o kiekvieną monitoriaus pyptelėjimą seka naujagimių slaugytojos… Šalia inkubatoriaus nežinomybės ir baimės dienas leidžia naujagimio tėveliai…

Neįmanoma žodžiais apsakyti visų jausmų paletės, užpildančios šeimą šiuo sunkiu, kriziniu laikotarpiu. Jiems belieka tik viltis ir tikėjimas, kad rytoj naujagimio daromų pažangos žingsnelių bus daugiau į priekį, nei atgal.

Gyvybės medis – unikalus ir prasmingas medis

„Daug laiko praleidau žiūrėdama pro mamų palatos langą į šį Kauno klinikų pušynėlį,“- prisimena asociacijos „Padedu augti“ viešųjų ryšių atstovė Julija Kulik- Dulskienė. „Nežinodama, kokių žinių iš mano dukrytę prižiūrinčių medikų išgirsiu šiandieną. Nors mūsų šeimos istorija nėra su pilnai laiminga pabaiga, tačiau kas dieną džiaugiamės ir dėkojame likimui, kad viena mūsų dvynukė išgyveno, nors medikai, 28 sav. gimusiai ir šiek tiek daugiau kaip kilogramą sveriančiai dukrytei dėl priešlaikinio gimimo ir buvusio dvynių transfuzijos sindromo, neteikė daug vilčių“.

Praleidus du mėnesius Kauno klinikose, grįžimas į namus prilygo stebuklui, o širdyje pradėjo rusenti noras savo patirtimi padėti šeimoms, atsidūrusioms panašioje krizinėje situacijoje bei padėkoti medikams ir personalui taip, kaip to dar niekas iki tol nebuvo daręs,“- dalinosi Julija Kulik- Dulskienė.

2012 m. gegužės 31 d. šis nuoširdus noras buvo įgyvendintas, kai priešais naujagimių reanimacijos langus buvo pasodintas ąžuolas ir pavadintas ,,Gyvybės medžiu“. Unikalus, ir, tikriausiai, pasaulyje vienintelis toks medis, kuris simbolizuoja Viltį, Padėką ir Rimtį.

Ant šio medelio šakų išgyvenusių ir namo grįžusių neišnešiotukų šeimos kabina lapelius su naujagimio vardu, gimimo savaite, svoriu, taip suteikdamos vilties kitoms, Kauno klinikose savo mažiukus slaugančioms šeimoms.

,,Gyvybės medis“ medikams ir personalui kasdieną primena, koks svarbus ir neįkainojamas yra jų darbas. O šeimos, kurių mažiukams buvo per sunku kovoti, po ąžuolu gali padėti akmenėlį taip įprasmindamos jo trumpą, bet šeimai labai ryškų ir svarbų gyvenimą.

Surengta jau 6-oji šventė

Jau šeštus metus į organizuojamą ,,Gyvybės šventę“ atvyko šeimos iš daugybės Lietuvos miestų. Besišypsantys ir gėlėmis nešini vaikai bent trumpam praskaidrino sunkią Kauno klinikose tvyrančią kasdienybę – medikų ir šeimų kovą už per anksti gimusių naujagimių gyvybes.

Šventinę nuotaiką kūrė dainininkės Emos Aukščenytės pasirodymai, Asociacijos narių sudainuota Nedos daina ,,Šalia“, burbulų fiesta, pripučiami batutai, piešimo užsiėmimai ir nuotaikingi chorinio dainavimo mokyklos berniukų choro ,,Varpelis“ pasirodymai.

,,Kaip vaikų choras ir mokykla, džiaugiamės galėdami prisidėti skambia gaida, ir simboliškai palaikyti šeimas, susilaukusias vaikelio anksčiau laiko. Kaip ilgametis choro vadovas, galiu tik patvirtinti, kad visi ,,Varpelio” vaikai auga sveiki, gražūs ir balsingi, nepriklausomai nuo to, ar jie gimė anksčiau laiko – tai yra mūsų gamtos ir šiuolaikinės medicinos stebuklas. Iš visos širdies siunčiame paramą sunkiai sergantiems ir sveikstantiems vaikučiams,” – mintimis dalinosi Kauno berniukų chorinio dainavimo mokyklos ,,Varpelis“ meno vadovas Ksaveras Plančiūnas.

Šventės metu pristatyti ,,Gyvybės medalionai“, kurie suteiks vilties ir stiprybės: tėveliai į šį medalioną galės įsidėti savo naujagimio nuotrauką arba naudoti aromaterapijai, kuri padeda išlaisvinti neigiamas emocijas, kurios juos lydi ne tik ligoninėje, bet ir grįžus į namus. Atidengtas naujas memorialinis paminklas, viešai padėkai Kauno klinikų darbuotojams ir tikėjimo tėvams įprasminimui – išreikšti.

,,Po ypatingai reikšmingų 2016 m., kai prisidėjome prie pirmojo Lietuvoje donorinio motinos pieno banko atidarymo, iš Kauno m. savivaldybės gavome finansavimą kompleksinės pagalbos mūsų šeimoms teikimui, aktyviai įsitraukėme į prasmingą akciją „Kalėdų naktį tylią išgelbėkime gyvybę“, kurios oficialia globėja tapo LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir pirmą kartą apsilankė Kauno klinikose, parodydama didelį dėmesį šeimoms, slaugančios per anksti gimusius kūdikius, mūsų darbus vainikavo naujos memorialinės lentos, skirtos Gyvybės medžio 5-ojo gimtadienio jubiliejaus proga, atidengimas. Tačiau reikšmingi darbai – nesustoja, ir jau planuose daugybė kitų, svarbių projektų”, – kalbėjo asociacijos ,,Padedu augti“ vadovė Inga Laukytė – Budrienė.

Kristupo Krivicko šeimos palaikymas

Šiemet į šventę iš Vilniaus atskubėjo ir laiminga Kristupo Krivicko šeima, prieš dieną atšventusi sūnaus Augusto, gimusio 27 sav. ir tesvėrusio vos virš kilogramo, pirmąjį gimtadienį. Dar Kauno klinikose slaugydama savo sūnų, Krivickų šeima prisidėjo prie pirmojo Lietuvoje donorinio motinos pieno banko lėšų medicininei įrangai įsigyti rinkimo, viešindama savo istoriją visuomenei. Noras ir toliau palaikyti kitas šeimas neblėsta.

,,Jaučiuosi įpareigotas būti čia dėl šeimų, kurios yra ligoninėje prie inkubatorių, taip kaip buvo mano žmona Jurgita. Esame gyvas įkvėpimas ir viltis, kad viskas laimingai pasibaigs. Jaučiame amžiną padėką medikams ir dabar esame čia, kad jie pamatytų kaip auga jų pacientai. Manome, kad labai svarbu viešinti tokias istorijas, kad visuomenė suprastų, prisidėtų, aukodami projektams neišnešiotukų labui,“ - šventės metu kalbėjo Kristupas Krivickas.

Palaikymas ir parama reikalingi nuolatos

Jau šešerius metus aktyviai ir savanoriškai veikianti organizacija, vienijanti ir burianti šeimas, auginančias per anksti gimusius vaikus, buvo pastebėta ir įvertinta ,,Gyvybės apdovanojimuose“. Iškilmingos ceremonijos Lietuvos mokslų akademijoje metu asociacijai ,,Padedu augti“ buvo įteiktas apdovanojimas už palankios aplinkos naujagimiui ir vaikui kūrimą.

,,Esame nedidelė, bet labai stipri ir aktyviai veikianti organizacija. Džiaugiamės, kad mūsų darbai buvo pastebėti ir įvertinti. Mums tai yra postūmis dirbti toliau ir nesustoti. Juk per anksti Lietuvoje kasmet gimsta apie 1500 naujagimių ir tai yra nesibaigiantis procesas. Šeimoms būtina teikti emocinę bei psichologinę pagalbą nuolatos,“ – atviravo asociacijos ,,Padedu augti“ vadovė Inga Laukytė – Budrienė.

Šiemet asociacijai teikti psichosocialinę pagalbą bus finansiškai lengviau. Kauno miesto savivaldybė skyrė lėšų – šeimų, esančių krizinėje situacijoje, pagalbos teikimui. Šeimos iki pat naujųjų metų bus nemokamai konsultuojamos psichologo ir socialinio darbuotojo.

Dėkojame generaliniam ,,Gyvybės šventės“ rėmėjui UAB ,,AbbVie“, bei rėmėjams:

,,Švenčių virtuvė“ už ilgametę pagalbą dekoruojant šventinę aplinką, ,,Šeimos kūrybinė studija“ už piešimo užsiėmimus, ,,Mon Ami kepyklėlei“ už nuolatinę paramą gardžiais kepiniais, UAB ,,Osama“ už vaišes, ,,Kvadratu.lt“ už balionus, ,,Disco4you“ už muzikinio fono sukūrimą, UAB ,,Gotas“, ,,Burbulų dėdė“, Kauno berniukų chorinio dainavimo mokyklai ,,Varpelis“, dainininkei Emai Aukščenytei už chorinio dainavimo pamokas ir už solo pasirodymus, delfi ir p. Nijolei už žurnalus ir knygeles.

Už memorialino paminklo įgyvendinimo projektą dėkojame: UAB ,,Abbvie“, ,,B.Braun medical“ UAB „Gravera“, UAB „Picoline“, Denis Akulov, Ernestas Dargis, asociacijos ,,Padedu augti“ nariams ir jų šeimoms.

 

Straipsnis: asociacija „Padedu augti“

Nuotraukos: Gediminas Stanaitis, Rita Armonaitė-Slidžiauskienė